Niemieckie oferty pracy

Przeglądając różne artykuły w internecie i fora internetowe natrafiłem na dość ciekawy artykuł o pracy w Niemczech co mnie trochę zaskoczyło, bo patrząc także po forach internetowych posty o pracy w Niemczech myślałem że pewne rzeczy odnośnie ofert pracy w Niemczech i ogólnie o pracy u naszych sąsiadów są jasne i proste. Jednak coś co jest jasne dla mnie widocznie nie jest już takie jasne dla pozostałych użytkowników internetu i osób interesujących się pracą za granica w Niemczech.

134181-300x210Niemcy kraj prawie dwa i pół raza większy od Polski pod względem liczby ludności, ale i większy i lepszy pod względem rozwoju gospodarki, przemysłu i ogólnie kraj bardzo bogaty – nie dziwne więc jest chyba to, iż Niemcy w recesji czy też w kryzysie lepiej sobie radzą niż Polacy, którzy żyją rzekomo na zielonej wyspie. Nic w tym dziwnego bo jesteśmy XX lat niestety w tyle za Niemcami, za resztą Europy i państw zachodu. Niestety tego nie zmienimy – gdzieś czytałem artykuł o tym, że aby dogonić Niemcy musielibyśmy mieć PKB na poziomie 5 % przez 60 lat, a Niemcy być na 0 PKB przez te 60 lat aby ich dogonić! To chyba daje do myślenia.

Mimo, iż historia relacji polsko-niemieckich nie należy do zbyt łatwych – jednak nie ma co się oszukiwać że Niemcy to nasz najbliższy i najbardziej znaczący partner zarówno handlowy, to samo się tyczy rynku pracy w Niemczech. Polscy pracownicy w Niemczech są chyba największą grupą pracowniczą jeśli chodzi o obcokrajowcow. Polacy są bardzo doceniani przez niemieckich pracodawców. I to nieprawda że Polacy zabierają miejsca pracy Niemcom – bo prawda jest taka że Polacy pracują głównie w takich pracach, których Niemcy po prostu nie chcą wykonywać, z uwagi na niską płacę czy z uwagi na kiepskie warunki pracy. Polak jest bardziej wytrwały, znosi dużo więcej niż Niemcy, znosi trudne warunki pracy, a także jest gotowy pracować w nadgodzinach, aby tylko jak najwięcej zarobić w danym sezonie, w danej pracy.

1424894_decorative_classic_facade

Na jakie rodzaje pracy Polacy mogą liczyć szukając w Niemczech? Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom jest dość skomplikowana, bo prawda jest taka, że na każdy rodzaj pracy – wszystko zależy tylko od naszych kwalifikacji, zdolności, umiejętności, kompetencji. Przecież Niemcy jak i Polska są w Unii Europejskiej, co więcej Niemcy otworzyli w pełni swój rynek pracy dla Polaków już w 2011 roku dzięki czemu Polacy mogą tu w pełni legalnie dzisiaj pracować.

Polacy mogą zatem liczyć na wszelkiego typu prace sezonowe w Niemczech, na prace w budownictwie, prace w  niemieckim rolnictwie, ale także na pracę bardziej ambitną typu praca dla lekarzy, praca dla informatyków, dla personelu medycznego, dla mechaników i lakierników samochodowych – dosłownie na każdy rodzaj pracy – oczywiście do tych lepszych prac musimy znać obowiązkowo język niemiecki.

Jeśli interesuje cię tematyka pracy w Niemczech – i chcesz być na bieżąco zobacz aktualne oferty pracy w Niemczech na www.praca.owi.pl/za-granica/w-europie/w-niemczech