Warszawa – jak się w niej odnaleźć?

Warszawa jak wiadomo stolica naszego kraju, przez jednych kochana, przez drugich znienawidzona. Ale jakby nie patrzył jest największym rynkiem pracy w naszym kraju, bez względu na to czy ją kochamy czy też nie. Niestety nie zawsze mamy wpływ na to jak potoczą się losy naszego życia. Kiedyś sam byłem z małej mieściny i słyszało się różne wieści o Warszawiakach, wystarczyło, że ktoś przyjechał samochodem na warszawskich numerach i już było słychać komentarzy ty taki, śmaki i owaki.

Ale niestety tak jak już wspomniałem nie zawsze jest tak jakbyśmy chcieli i życie wymusza na nas pewne kompromisy i pewne wybory. Wybory rozwiązań, z których nie zawsze sami jesteśmy zadowoleni. No ale cóż począć, trzeba się po prostu z tym pogodzić i żyć dalej. Sam pochodziłem z niezbyt dużego miasta, jeszcze w dodatku sezonowego, czyli tętniącego życiem tylko w sezonie letnim.

Gdzie praca w moim mieście była naprawdę trudno dostępna, wysokie bezrobocie, znajomości i koneksje powodowały, że z praca w ełku i okolicach było bardzo ciężko, stąd ogromny eksodus ludzi do innych miast Polski, ale nie tylko, bo i za granicę. Wiele osób po prostu nie ma wyjścia jak opuścić swoje miejsce zamieszkania i wyjechać gdzieś, gdzie życie będzie po prostu możliwe. Wielu ludzi po prostu szuka miejsca, gdzie będzie mogło przeżyć godnie swoje życie i nie ma się czemu tutaj dziwić.

 

Sam byłem zmuszony jakiś czas temu opuścić swoje rodzinne strony i wyjechać do szkoły, a potem do pracy do innego, dużego miasta, jakim była właśnie Warszawa. No i jak wiadomo zapuściłem się do tego miasta najpierw na studia, oczywiście wywodząc się z małego miasteczka, przybywszy do Warszawy byłem po prostu przytłoczony wszystkim, jak to na czesia wiesia przystało. Ale najgorsze było to, że ciężko mi się było w tym mieście odnaleźć, po prostu nie znałem ani miasta, ani żadnej ulicy ani żadnych miejsc, a co najgorsze nie miałem żadnych znajomych, przyjaciół, nic. Co zatem robić w takiej sytuacji? Za moich czasów, to były jednak nieco inne czasy, ale służyły do tego różnego rodzaju społeczności typu fora, więc znalazłem sobie forum z warszawy gdzie poszukałem przyjezdnych osób do Warszawy takich jak ja i już jakiś punkt zaczepienia miałem, głównie chodził o jakichś znajomych, ale przecież nie tylko. Drugą równie ważna sprawą jaką można wtedy załatwić to załatwić sobie mieszkanie, czyli podzielić się kosztami wspólnego wynajmu mieszkania, bo zawsze to łatwiej wynająć mieszkanie na dwie czy trzy osoby.

Później oczywiście pojawił się kolejny problem… problem pracy w obcym mieście, gdzie oczywiście problemem są tak zwane plecy, czyli inaczej znajomości i krążył pogląd, że bez znajomości pracy w warszawie się nie znajdzie, a okazało sie to nic bardziej mylnego, wykorzystując właśnie to samo forum znalazłem zakładkę z pracą i zaraz przeszukiwałem najnowsze ogłoszenia o pracy. I właśnie w ten oto sposób okazało się, że w zupełnie nowym mieście, w zupełnie obcym mieście, taki mały czesio wiesio także jest sobie w stanie poradzić. Potem po przetarciu  tychże szlakow, zacząłem sięgać coraz dalej i dalej, aż dosięgnąłem dnia dzisiejszego, dość stabilnej pozycji społecznej, zawodowej. Dlatego ten post dedykuję wszystkim nowoprzybyłym do dużych miast, nie załamujcie się :) )